Як заохотити малюка говорити?

Малюк, який щойно почав вимовляти перші слова – це справжнє диво. Адже він, як і його батьки, відкриває для себе новий світ. Проте за цим чудовим новим світом стоять тижні занять та тренувань. Потрібно не тільки навчити дитину повторювати звуки, а й мотивувати її розмовляти загалом. Тут немає жодних загальних правил та стандартів, бо кожен малюк – індивідуальність. У кожного власний характер, темперамент, інтереси та швидкість навчання.

Тим не менш, ми спробували узагальнити кілька базових рекомендацій, які заохочують дітей говорити. Може якась із них стане у нагоді саме вам.

Розмовляйте

Перше та головне правило – це, звісно ж, практика. Якомога частіше розмовляйте з малюком. Не чекайте слушної нагоди – розповідайте, що ви робите чи робитимете, що готуєте, яка погода за вікном. Окрім того, дуже важливо розмовляти з дитиною серйозно – без кумедних чи надто м’яких інтонацій, надмірних зменшених та лагідних форм, тощо. Проте не робіть це фоново. Приділяйте увагу дитині, коли звертаєтеся до неї. Використовуйте жести, встановлюйте зоровий контакт. Дитина має знати, як виглядає реальне повсякденне спілкування.

Читайте

Читайте із малюком книги вголос. Намагайтеся зацікавити його власним читанням. Наприклад, відвідайте разом книжкову крамницю, покажіть дитині гарні ілюстрації чи попросіть перегорнути сторінку. Намагайтеся обговорити те, що відбувається. Питайте, хто зображений на малюнку, де він знаходиться чи що каже. Корисно час від часу читати дитині ті самі історії, адже саме повторення – перший крок до запам’ятовування. Згодом малюк зможе самостійно продовжити оповідку чи розказати її улюбленим іграшкам.

Називайте

Перші слова діти вчать виключно запам’ятовуванням, а вже потім навчаються складати з них власні осмисленні речення. Показуйте та називайте предмети чи кольори, щоб дитина повторювала. Вказуйте, як називаються меблі, продукти, улюблені ласощі та іграшки. Повторюйте назви кожного разу та запропонуйте малюку повторювати самостійно. Предметом для вивчення може бути будь що: від власного тіла малюка до малюнків тварин чи птахів.

Грайте

Розігруйте прості комунікативні ситуацій, на кшталт сімейної вечері чи телефонного дзвінка. Насправді, принцип дуже схожий на вивчення іноземної мови. Створюйте ігрові ситуації, де дитина сама захоче говорити. Наприклад, влаштуйте святкове чаювання із ляльками чи розіграйте маленьку виставу з іграшками. Головне – не перебивайте, не виправляйте та не заважайте творчим спробам малюка.

Будуйте діалоги

Коли малюк починає будувати перші самостійні речення – тут є кілька крайнощів. З одного боку, не можна постійно перебивати та виправляти дитину, адже велика ймовірність просто відбити бажання намагатися щось робити. Проте сидіти мовчки також не варіант. Навчіться ставитися до дитини, як до рівного співрозмовника. За необхідності задавайте допоміжні питання, а де-інде просто посміхайтеся та погоджуйтеся. Не вимагайте від малюка одразу чітких та цілісних думок. Згодом дитина буде бачити, як це робите ви, навчиться повторювати, а потім – вільно користуватися новою навичкою.

Записатись

на заняття

Записатись

на заняття

Замовити дзвінок